Ambalajlı Gıda

Ülker Biskrem Kakaolu Krema Dolgulu Bisküvi

“Bir Biskrem versem” sloganıyla bir zamanlar sık sık reklamını gördüğümü bisküviyi inceliyoruz. Ülker Biskrem, uzun bir süredir market raflarında görmeye alışık olduğumuz bir bisküvi çeşididir. Çoğu kişi tarafından sevilen ve çayın yanında sıkça tüketilen Biskrem aslında ne kadar masum?

Ülker Biskrem Katkı Maddeleri

Ülker Biskrem ve Katkı Maddeleri

Her zaman olduğu gibi ürünü incelemeye içerdiği zararlı ve şüpheli katkı maddelerinden başlıyoruz. Üründe emülgatör olarak hayvansal kaynaklı olma ihtimali bulunan “poligliserol polirisinoleat” bulunuyor. Birçok ambalajlı gıdada emülgatör kullanıldığını görüyoruz. Birçok araştırmada da emülgatörlerin bağırsak geçirgenliğini zayıflattığına dair bulgular mevcut. Bu bulgularla birlikte hayvansal kaynaklı olanların sıkça kullanıldığını da biliyoruz. Bu yüzden önce hayvansal kaynaklı olabilecek emülgatörlerden gücümüz yetiyorsa da zararlı olanlarından kaçınmaya dikkat etmeliyiz.

Kaynağı Belirtilmemiş Aroma Vericiler!

Üründe kaynağı belirtilmemiş aroma vericiler kullanılmış. Aynı zamanda alerjen uyarısı olarak “süt içerir” ibaresinin eklendiğini de görüyoruz. Neredeyse her üründe bulunan peyniraltı suyu tozu bu üründe de mevcut. Peynir üretilirken hangi kaynaklı maya kullanıldığı bilinmediği için bu katkı maddesine de şüpheli gözlerle bakmak gerekir. Çünkü çoğu katkı maddesini ithal ediyoruz. Yurtdışındaki peynirlerin şüpheli mayalarla üretilmesi daha olası. Bu yüzden bu katkı maddesini içeren ürünleri tüketmekten kaçınmak gerekir.

ülker biskrem besin değeri

Ülker Biskrem | 17 Küp Şeker İçeriyor!

Ürünün içindekilere baktığımızda ilk sırada buğday unu onu takiben şeker olduğunu görüyoruz. Ürün 100 gramında 34 gram şeker içeriyor. Bu da yaklaşık 17 küp şekere tekabül ediyor. 12 gram doymuş yağla birlikte üründe toplam 23 gram yağ bulunuyor. Bu kadar yüksek şeker ve yağ miktarına rağmen sadece 3 gram lif içeriyor. 100 gramlık paketlerde satılan Ülker Biskrem bir paketinde 492 kcal enerji içeriyor.

Üründe yağ olarak Palm ve Ayçiçek yağı kullanılmış. Üründe %3 oranında yağı azaltılmış kakao bulunuyor. Ayrıca fındık püresi içerdiğini de görüyoruz. Fakat fındık püresinin miktarı belirtilmemiş.

Enerji ve Besin Değerleri100 g için
Enerji, kcal492
Yağ, g23
-Doymuş Yağ, g12
Karbonhidrat, g63
-Şeker, g34
Protein, g6,4
Lif, g3
Tuz, g0,68
Ülker Biskrem Besin Değeri Tablosu

Kakaolu Krema Dolgulu (%30) Bisküvi, Ülker Biskrem İçindekiler: Buğday unu, şeker, bitkisel yağlar(palm, ayçiçek), invert şeker şurubu, yağı azaltılmış kakao tozu (%3), yumurta, fındık püresi, tuz, kabartıcılar (sodyum hifdrojen karbonat, disodyum difosfat), tam yağlı süttozu, emülgatörler (soya lesitini, poligliserol polirisinoleat), aroma vericiler (süt içerir), peynir altı suyu tozu.

Ürün İstek Formu

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir