Ambalajlı Gıda

Eti Muzlu Popkek İnceleme

Bu yazımızda uzun yıllardır raflarda görmeye alışık olduğumuz Eti Muzlu Popkek ürününü inceleyeceğiz. Ambalajında Muzlu Popkek beyanıyla tüketiciye sunulan bu üründe sizce muz oranı ne kadar?

Ürün tam ismiyle “Popkek Muz Soslu Kakao Kaplamalı Kek”. Aslında muz yerine muz sosu kullanılıyor. İkisinin arasındaki farkı “nar ekşisi” ve “nar ekşisi sosu”nun içindekiler kısmına bakarak daha iyi anlayabilirsiniz.

eti muzlu popkek
Eti Muzlu Popkek İnceleme

Muzlu Popkek İnceleme

Ürünün içindekiler kısmına baktığımızda ilk sırada buğday unu, şeker ve yumurta olduğunu görüyoruz. İlk üç sırada yer alan malzemeler kek için olmazsa olmaz. Fakat daha sonraki katkı maddelerine ne gerek var?

Yaklaşık 10 küp şeker içeriyor

60 gramlık paketlerde satılan muzlu Popkek, 256,8 kalori değerine sahip. Bir paketinde 20 g şeker içeriyor. Bu da yaklaşık 10 küp şekere tekabül ediyor. Bu kadar yüksek miktardaki şeker içermesine rağmen invert şeker şurubu da kullanılmış.

Ürün yüksek miktarda şeker ve yağ oranının yanında çok düşük lif miktarıyla da dikkat çekiyor. Lif besinlerin sindirimini yavaşlatarak glikozun kana karışmasını dengeler. Eğer yüksek karbonhidratlı ve düşük lifli besinler tüketirseniz. Kan şekerinizde ani yükselmeler meydana gelir. Bu durum süreklilik arz ederse ilerleyen yaşlarda diyabet, karaciğer yağlanması, obezite gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Muz Sosunda %0,2 Oranında Muz Tozu Var!

Üründeki muz sosuna baktığımızda binde iki oranında muz tozu olduğunu görüyoruz. Muz tozu sıralamanın sonlarında yer alıyor. Onun öncesinde şeker, invert şeker şurubu, emülgatörler vb. katkı maddeleri bulunuyor. Muz sosundan beklediğimiz bu değil.

Renklendirici, Koruyucu, Emülgatör, Kıvam Artırıcı, Aroma Verici…

Üründe birçok gıda katkı maddesi kullanılmış. Bunlardan bir kısmı tüketiciye beyan edilirken bir kısmı beyan edilmemiş. Bir kısmı helallik açısından düşündürücüyken bir kısmı sağlık açısından düşündürücü.

Örneğin, Gliserol nem verici özelliğinden dolayı gıdalarda sıkça kullanılır. Bu üründe de kullanıldığını görüyoruz. Gliserol hayvansal kaynaklı da olabilir bitkisel kaynaklı da olabilir. Fakat üründe buna dair herhangi bir ibare göremiyoruz. Bir başka örnekse emülgatörler. Emülgatör olarak Yağ asitlerinin Mono ve Digliseritleri, Yağ asitlerinin Poligliserol esterleri ve Poligliserol Polirisinoleat kullanılmış. Yağ asitlerini bitkisel olmaları durumunda genellikle “bitkisel yağ asitlerinin…” şeklinde belirtilir. Bu üründe bu şekilde bir beyan göremiyoruz. Bu da bu katkı maddesinin hayvansal kaynaklı olma ihtimalini doğuruyor. Poligliserol polirisinoleat ise hayvansal kaynaklı olma ihtimali olan bir diğer emülgatör. Bu da tüketim açısından sakıncalı. Bu katkı maddesini birçok çikolata, bisküvi, kek gibi ambalajlı gıdalarda görebilirsiniz.

Hangi Aroma Verici Var?

Üründe içeriği beyan edilmemiş aroma vericiler bulunuyor. Sadece “aroma verici” ibaresiyle tüketiciye beyan edilmiş. Tabiki de bu tüketici için yeterli bir bilgi değil. Sağlık açısından ciddi zararları olan yüzlerce aroma verici varken hangisinin kullanıldığını bilmek tüketicinin en doğal isteği.

Üründe sosa sarı rengini vermek için Beta Karoten kullanılmış. İçeriğindeki muz tozu oranı azsa demek yeterince sarı renk oluşmamış olmalı. Bunu düzeltmek için Beta Karoten kullanılmış.

Üründe peyniraltı suyu tozu bulunuyor. Peynir hakkındaki yazımızda da önceki incelemelerimizde de bahsettiğimiz gibi peynir üretimi başlı başlına şüphelilik iktiza ediyor. Bu yüzden peynire dair herhangi bir şey olduğu zaman şüpheli gözlerle bakmamız en doğrusu olacaktır.

Bu kadar katkı maddesinin yanında üründe bitkisel yağ olarak margarin formunda palm yağı kullanılmış. Tam hidrojenize bitkisel yağ olarak beyan edilmiş. Margarin formundaki yağların vücut için zararları günümüzde çok daha net bir şekilde biliniyor. Bu yüzden bu tarz ürünleri tüketmekten ivedilikle kaçınmamız bizim faydamıza olacaktır.

Merak ettiğiniz ürünleri aşağıdaki veya yandaki formu kullanarak bize bildirebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek, yazımızı sevdiklerinizle paylaşarak onlara yardımda bulunabilirsiniz.

Besin ve Enerji Öğeleri100 g için miktar
Enerji, kcal428
Yağ, g20
-Doymuş Yağ, g11
Karbonhidrat, g57
-Şeker, g34
Protein, g4,9
Lif, g1
Tuz, g0,9
Eti Muzlu Popkek Besin Değeri

Eti Popkek Muz Soslu Kakao Kaplamalı Kek, İçindekiler; Kek %70[Buğday Unu (Gluten içerir), Şeker, Yumurta. Bitkisel Yağ (palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), İnvert Şeker Şurubu, Nem Verici (Gliserol), Peynir Altı Suyu Tozu (Süt ürünü), Emülgatör (Yağ asitlerinin Mono ve Digliseritleri, Yağ asitlerinin Poligliserol esterleri), Tuz, Kabartıcılar (Sodyum Asit Pirofosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Koruyucu (Sorbik Asit), Aroma Vericiler, Asitlik Düzenleyici (Sitrik Asit), Kıvam Artırıcı (Ksantam Gam), Muz Sosu %16 [Şeker, İnvert Şeker Şurubu, Yağ (Palm, Ayçiçek Kanola), Peynir Altı Suyu Tozu (Süt Ürünü), Nem Vericiler (Sorbitol, Gliserol), Modifiye Patates Nişastası, Tuz, Emulgatörler ( Yağ asitlerinin Mono ve Digliseritlerinin Laktik Asit Esterleri), Muz Tozu %0,2, Asitlik Düzenleyici (Sitrik Asit), Renklendirici (Beta Karoten), Aroma Verici, Koruyucu (Sorbik Asit)], Kakaolu Kaplama %14 [Şeker, Tam Hidrojenize Bitkisel Yağ (Palm), Peynir Alta Suyu Tozu (Süt Ürünü), Tam Yağlı Süt Tozu, Yağı Azaltılmış Kakao Tozu %5,7, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat, Aroma Verici].

Ürün İstek Formu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir