Ambalajlı Gıda,  Çikolata

Ülker Çikolatalı Gofret İnceleme

Ülker çikolatalı gofret sevmeyen var mı? Bir dönem reklamlarda sıklıkla duyduğum o sloganı hatırladınız mı? Belki de Ülker’in en ünlü çikolatalarından birisi olan ürün birçok kişi tarafından hala tüketiliyor. Bu yazımızda da piyasada görmeye alışık olduğumuz Ülker çikolatalı gofreti inceleyeceğiz.

ülker çikolatalı gofret
Ülker Çikolatalı Gofret Besin Değerleri

Yaklaşık 7 Küp şeker İçeriyor!

Ürün 36 gramlık paketlerle satılıyor. Tek paketi 196 kcal enerji barındırıyor. Tek paketinde 21 gram karbonhidrat 2.3 gram protein ve 11 gram yağ içeriyor. Bunların yanında sadece 0.9 gram lif içeriyor. Ayrıca 21 gramlık karbonhidratın 14 gramı şekerden geliyor. Yani bir paketinde yaklaşık 7 küp şeker var.

İçerdiği yüksek karbonhidrat yüküne karşılık düşük lif ve protein oranından dolayı kana hızla karışıyor. Bu yüzden daha hızlı acıkıyoruz. Eğer yüksek karbonhidratlı aynı zamanda düşük lif ve protein içeren ürünler tüketirseniz daha hızlı acıkma ve kilo kontrolü problemler yaşayabilirsiniz. Bu yüzden en azından bu tarz ürünleri kontrollü tüketmenizi tavsiye ederiz.

Tam Hidrojeni Palm Yağı İçeriyor!

Üründe dikkatimizi çeken diğer katkı maddesi “tam hidrojenize palm yağı”. Tam hidrojenize yağ tabiri margarin formunda bitkisel yağlar için kullanılır. Bunu kısaca şöyle açıklayabiliriz. Genellikle hidrojen açısından doymamış olan bitkisel yağların hidrojenle zenginleştirilmesiyle elde edilen katı formadaki yağlara “tam hidrojenize yağ” denir. Margarin de bu işleme tabi tutulmuş aynı zamanda birçok katkı maddesi eklenerek hazırlanan bitkisel yağdır. Bu yüzden Ülker çikolatalı gofret içerisindeki “tam hidrojenize palm yağı” bir nevi margarin formunda palm yağıdır.

Hayvansal Kaynaklı Olabilir Dikkat!

Üründe emülgatör olarak amonyum fosfatitler, soya lesitini, poligliserol polirisinoleat kullanılmış. Maalesef bu üründe kullanılan poligliserol polirisinoleat maddesinin hayvansal kaynaklı olma ihtimali var. Çünkü emülgatörün elde edildiği kaynağa dair herhangi bir ibare olmamısyla birlikte üründe vegan veya vejeteryanlara uygun olduğu beyan edilmediği için tüketici olarak kaynağını tespit etmemiz zor. Bu yüzden Müslüman tüketicilerin bu tarz ürünleri tüketirken araştırarak tüketmesini tavsiye ediyoruz. Son olarak, ürün içeriğinde kaynağı belirtilmemiş aroma vericiler de bulunuyor

Bir paket Ülker çikolatalı gofret (36 g) ile 120 gram tereyağlı pilavın kalori değeri aynı. Fakat besin değerine bakarsak pilav hem daha doyurucu hem de daha besleyicidir. Günlük beslenme planımızı karbonhidrat, protein, yağ, lif, vitamin ve mineral açısından dengeli ve düzenli ayarlamamız sağlık açısından elzemdir. Kilo kontrolümüzün kolay olması için daha sağlıklı olmak için ve daha zinde bir hayat yaşamak için bu konuya önem gösterelim. Çünkü yediklerimiz zihin sağlığımızı dahi etkiliyor. Aşırı şekerli beslenme gün içerisinde uyuklama, halsizlik, açlık, zihin bulanıklığı gibi birçok probleme yol açıyor. Fakat kimse gün içerisinde bu şekilde gezmek istemez.

Ülker Çikolatalı Gofret için Besin Değeri Tablosu

isimMiktarıYüzdelik Değeri
Karbonhidrat21 gram%58
*Şeker14 gram%38.9
Protein2.3 gram%6
Yağ11 gram%30.5
*Doymuş Yağ5.2 gram%14
Lif0.9 gram%2.5
Ülker Çikolatalı Gofret Besin Değeri Tablosu
Ürün İstek Formu

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülker Çikolatalı Gofret Eti Canga Gıda Etiketi Nasıl Okunur? Poğaça Sağlıklı Mı?