Ambalajlı Gıda,  İçecek

Fusetea Şeftali Aromalı İçecek Kaç Kalori?

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi, akşam atıştırmalıklarının ve samimi bir muhabbetin olmazsa olmazı siyah çaydan üretildiği iddia edilen Fusetea Şeftali Aromalı İçeceğin 1 Litrelik çeşidini inceliyoruz. En çok tüketilen soğuk çay markalarından birisi olan Fusetea Soğuk Çay markası “The Coca-Cola Company” firmasının alt markası olarak geçiyor. Coca-cola ile ünlü olan firma Fusetea’nın yanı sıra Cappy, Fanta, Damla Kaynak Suyu, Sprite gibi ünlü markaların da üst kuruluşudur.

Sudan Sonra En Çok Şeker Bulunuyor!

Ürünün içindekiler kısmına baktığımızda ilk sırada su yer alıyor. Suyu takip edenin şeker veya fruktoz-glukoz şurubu olduğunu görüyoruz. Yani üründe sudan sonra en çok bulunan madde şeker veya fruktoz-glukoz şurubu. Ürünün kapağında yazan parti nosunun ilk harfine baktığımızda şeker mi fruktoz-glukoz şurubu mu kullanılmış anlayabiliriz. Eğer -F harfiyle başlıyorsa üründe fruktoz-glukoz şurubu, -S harfiyse şeker kullanılmıştır.

Bu ürünün 100 ml’si içinde 4.7 gram şeker bulunduğunu görüyoruz. Bir porsiyon yani 250 ml için 11.8 gram şeker demek oluyor. Yani bir su bardağı Fusetea şeftali içtiğinizde yaklaşık olarak 5 küp şeker tüketmiş oluyorsunuz. Bu kadar şekerin yanında ürün lif ve protein içermiyor. Bu yüzden bir bardak içtiğinizde hemen kana karışacak demektir. Özellikle bisküvi, çikolata veya cips gibi ürünlerin yanında tüketirseniz vücudunuza büyük bir kötülük yapmış olursunuz.

Fusetea Şeftali Aromalı İçecek Etiketi
Fusetea Şeftali Aromalı İçecek Etiketi

Binde Bir Bulunan Çay Ekstraktı

Üründe en çok dikkatimizi çeken şey ürünün %0.1 oranında çay ekstraktı içermesidir. Soğuk Çay olarak pazarlanan bu üründe “binde bir oranında” çay ekstraktı bulunuyor. Varlığıyla yokluğu arasında pek bir fark olmasa gerek. Şöyle bir teşbih yapacak olursak. Bir damla su yaklaşık olarak 0.05 ml’dir. İki damla suyun bir litre suya oranı %0.1’dir. Bu üründeki çay ekstraktının etkisini varın siz düşünün.

İçindekiler kısmına bakmaya devam edersek. Üründe meyve oranı en az %0.1 olduğu iddia edilen “şeftali suyu konsantresi” kullanılmış. Üründe şeftali aroma vericileri şeftali suyu konsantresinden daha fazla. Bu durum da akıllarda soru işaretleri oluşturmaya yetiyor. Ürünün isminde de belirtildiği üzere ne de olsa bu “Fusetea Şeftali Aromalı İçecek”. Ürünün isminde soğuk çay olduğunu veya şeftali içerdiğini beyan eden hiçbir bilgi yok. Buna rağmen pazarlaması yapılırken ve marka ismi kullanılırken sanki şeftali içeriyormuş ve soğuk çaymış gibi lanse ediliyor. Bu durumda bilinçsiz tüketiciler satıcıların ağına düşüyor maalesef.

Fusetea Şeftali Aynı Zamanda Tatlandırıcı da İçeriyor!

Yukarı belirttiklerimizin dışında üründe antioksidan olarak askorbik asit bulunuyor. Üründe yüksek miktardaki şekerin yanında tatlandırıcı olarak da steviol glikozitler de var.

Bu tarz ürünler gazlı içeceklere oranla daha rahat tüketiliyor. Aynı zamanda soğuk çay olarak satışı yapıldığı için halkımız tarafından daha masum karşılanıyor. Fakat kendi demlediğimiz siyah çaylara bile hile karıştığına göre böyle endüstriyel gıdaların! içerisine hile karışması işten bile değil. Bu yüzden her ne olursa olsun satın alırken gıda etiketini okumalıyız. Hatta bilinçli tüketici olarak bununla da yetinemeyiz. Bunların üzerine ek araştırmalar yapmalı, bizim için helal, temiz ve sağlıklı olanını tercih etmeliyiz.

Talep-Arz Meselesi!

Kendimiz evde daha sağlıklı olan, daha lezzetli ve daha güvenilir içecekler yapabiliriz. Koskoca Osmanlı Devletinden bize miras kalan onlarca şerbet varken hazır meşrubatlara el uzatmak ne kadar doğru? İçerisinde ne olduğunu bilerek hem güvenilir hem de sağlıklı içecekler içmek hepimizin hakkı değil mi? Bunun yanında sürekli bir içecek tüketmek zorunda da değiliz. Meşrubat dediğimizde akla hemen komposto, gül şerbeti, Osmanlı şerbeti gibi şeker içeren içecekler gelmiş olabilir. Fakat bunların pekmez ve bal çeşitleriyle şekersiz de yapılabildiğini hatırlatmakta fayda. Aynı zamanda soğuk olarak tüketebileceklerimizin yanında enfes bitki çaylarını da unutmayalım.

Unutmayın ki firmalar tüketicinin talebine göre arz etmektedir. Bu yüzden öncelikle helalini, temizini ve sağlıklısını öğrenmeliyiz. Daha sonra bunun için firmalardan talep etmeliyiz. Ne yiyeceğim diye endişe etmeyin. Yemezseniz, ölmezsiniz! Sadece biraz aç kalırsınız. Unutmayın helal rızık hepimize yetecek kadar var tek yapmamız gereken ona ulaşmaya çalışmak.

Besin Öğeleri100 ml İçin250 ml İçin
Enerji (kcal)19.9 50
Yağ (g)00
-Doymuş Yağ (g)00
Karbonhidrat (g)4.711.8
Şekerler (g)4.711.8
Protein (g)00
Tuz (g)0.020.05
Fusetea Şeftali Aromalı İçecek Besin Değeri Tablosu

Fusetea Şeftali Aromalı İçecek İçindekiler:

Su, Şeker veya fruktoz-glukoz şurubu (F)*, asitliği düzenleyiciler (sitrik asit, sodyum sitrat), çay ekstraktı (%0.01), şeftali aroma vericileri, antioksidan (askorbik asit), şeftali suyu konsantresi (meyve oranı en az %0.1), tatlandırıcı (steviol glikozitler), bitki ekstraktları (%0.004) (papatya, kuşburnu, nane). *Kullanılan şeker veya fruktoz şurubu paket üzerine kodlanmıştır.

Ürün İstek Formu

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülker Çikolatalı Gofret Eti Canga Gıda Etiketi Nasıl Okunur? Poğaça Sağlıklı Mı?