Ambalajlı Gıda,  İçecek

Danone Muzlu Süt Besin Değeri – İnceleme

Danone firmasını süt ve süt ürünlerinde sıkça görüyoruz. Bu sektörde oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Danone firmasının “Muzlu Süt” adıyla çıkardığı ürünü inceleyeceğiz. Ürünün içindekiler kısmına baktığımızda kutunun altında “Okul Gıdası” amblemini görüyoruz. Yani Danone firması bu ürününün çocukların tüketimine uygun olduğunu iddia ediyor.

danone muzlu süt okul gıdası
Danone Muzlu Süt – Okul Gıdası

Danone Muzlu Süt %0.8 Yağlı UHT Süt İçeriyor!

Tam ismiyle “Muzlu %0.8 Yağlı UHT İçme Sütü” olarak geçen bu üründe dikkatimizi ilk olarak %0.8 yazısı çekiyor. Bildiğimiz gibi sütler doğal haliyle yaklaşık %3.3 yağlıdır. Tam yağlı bir süt alırken dikkat ederseniz üzerinde bu oranı görebilirsiniz. Böylelikle kullanılan sütün ekstra işlemle yağı azaltılmış olduğunu anlıyoruz. UHT süt tüketilmesini zaten tavsiye etmiyoruz. Fakat UHT süt tüketileceği zaman da daha az işlem görmüş olan tam yağlı UHT süt kullanmak daha iyi olacaktır.

Ürünün içindekiler kısmına baktığımızda ilk üç sırada süt, şeker ve muz aroma vericisi olduğunu görüyoruz. Okul gıdası olarak pazarlanan bu sütte muzdan çok muz aroma vericisi var. Muz aroma vericisinden de çok şeker var. Ürünün besin değerlerine baktığımızda 100 ml için 9 gram şeker içerdiğini görüyoruz. Bu da yaklaşık 4 küp şeker ediyor. Eğer bir su bardağına oranlarsak, bir su bardağında 8 küp şeker içeriyor. Bir kutu sütün 180 ml olduğunu göz önünde bulundurursak. Yani çocuğumuz bu üründen her içtiğinde yaklaşık 7 küp şeker de tüketmiş oluyor.

Muz Püresinden Çok Aroma Vericisi Var

Süt ve şekerden bahsettik sıra üründe kullanılan muz aroma vericisine geldi. Kullanılan aromanın neyden elde edildiği tüketiciye beyan edilmemiş. Bu yüzden Doğal mı yapay mı Helal mi Sağlıklı mı bilmiyoruz. Tüketicinin kafasındaki bu soru işaretleri cevapsız kalıyor. Yapay veya doğal olması neyi değiştirir? diye soranlar için şöyle bahsedelim. Doğal aroma vericiler bitkisel veya hayvansal kaynaklı olabilir. Bitkisel kaynaklı olursa ne tür yollardan nasıl elde edildiği de önemli. Fakat bundan daha önemlisi hayvansal kaynaklı olması. Çünkü hayvansal kaynaklı olduğu zaman hangi hayvan olduğu kadar nasıl elde edildiği de önem arz ediyor.

Doğalın yanında yapay ve sentetik aroma vericiler de var. Bunlar doğal olanlarıyla aynı formül yapısına sahip olan kimyasal ürünlerdir. Fakat bazı aroma vericiler çocuklarda hiperaktiviteye sebep olabildiği gibi bazı risk gruplarının (şeker, kalp, böbrek hastaları gibi) kaçınmasını gerektirebilir. Bu yüzden bu konuda denetim mekanizmasının çok sıkı şekilde çalışması gerekiyor. Okul kantinlerine girmeyi başaran bu tarz ürünler oldukça daha çok yolumuz var demektir.

İçindekiler kısmının sonlarına gelirken modifiye nişastaya denk geliyoruz. Nişastanın bazı özelliklerini artırmak için modifiye edilen yani kimyasal olarak değiştirilen yeni tür nişastadır. Kıvam artırmak, kaplamak veya stabilizör olarak kullanılmaktadır. Modifiye nişastaların birçok farklı çeşidi vardır. Kimi zaman tam ismiyle bahsedilir kimi zaman da sadece modifiye nişasta olarak yazar. Örneğin yoğurt, krem şanti, puding, sos, dondurma, salam, peynir, çikolata çikolata gibi ürünlerde kullanılırlar.

On Binde Bir Oranında Muz Püresi (%0.01)

Üründe son olarak muz püresi kullanıldığını görüyoruz. İçindekiler kısmının sonunda yer alan muz püresi bu ürünün içerisinde %0.01 oranında var. Yani “Danone Muzlu Süt” içerisinde on binde bir oranında muz püresi bulunuyor. Böylelikle içindekilerin sonunda yer alması şaşırtmadı.

danone muzlu süt besin değeri
Besin Öğeleri
*100 ml için
Miktarı
Enerji Değeri (kcal)237
Yağ (g)0.8
-Doymuş Yağ (g)0.6
Karbonhidrat (g)9
-Şekerler (g)9
Protein (g)3
Tuz (g)0.1
Danone Muzlu Süt Besin Değeri

İçindekiler; Süt, şeker, muz aroma vericisi, modifiye nişasta, muz püresi (%0.01).

Katkiligida.com olarak incelediğimiz hiçbir üründe markalara yönelik bir çıkarım yapmıyoruz. Çünkü bu sektörde olan her firma hemen hemen aynı şekilde çalışıyor. Firmalar talebin karşılığında ürün arz ediyor. Bu yüzden tüketici neyi istediğini çok iyi bilmeli ki firmalar ona göre üretim yapsın. Fakat talep-arz olayı biraz teorik kalıyor. Çünkü bu türde ürünlerin çıkmasını ilk önce tüketici talep etmemişti. Fakat her şeye rağmen elimizden gelen ilk şey neyi tükettiğimizin neyi talep ettiğimizin farkına varmak.

Ürün İstek Formu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülker Çikolatalı Gofret Eti Canga Gıda Etiketi Nasıl Okunur? Poğaça Sağlıklı Mı?