Ambalajlı Gıda,  Çikolata

Ülker Albeni Sütlü Çikolata Kaplamalı Karamel ve Bisküvi

Bu yazımızda tüketiciler tarafından çok sevildiği için atıştırmalık formunda da üretilmeye başlayan Ülker Albeni ürününü inceliyoruz.

Albeni uzun yıllardır raflarda yerini alıyor. İnsanların bilinçlenmesini, sağlıklı gıdaların çoğalmasını beklerken bu tarz ürünlerin çoğalması çok üzücü. Sağlık açısından sorunlar teşkil eden bu tarz ürünlerin tüketimini sınırlamak hepimiz için en doğru karar olacaktır.

Ülker Albeni İçindekiler

Albeni Ne kadar Katkı Maddesi İçeriyor?

Üründe emülgatör olarak her zamanki gibi poligliserol polirisinoleat, yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, soya lesitini ve farklı olarak amonyum fosfatitler kullanılmış. İlk iki emülgatör ve amonyum fosfatitler hayvansal kaynaklı yağlardan elde edilme ihtimali olduğu için tüketiminde dikkatli olmak hatta mümkün mertebe tüketmemek en iyisidir.

Ayrıca üründe kaynağı belirtilmemiş aroma vericiler bulunuyor. Birçok aroma vericinin sağlık açısından ciddi zararları olduğu biliniyor. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda kaynağının belirtilmemesi kafalarda soru işareti bırakıyor. Tüketici olarak ne yediğimizi bilmek istiyoruz. Fakat bu konuda herhangi bir yaptırım söz konusu değil maalesef.

Nem verici olarak gliserol kullanılmış. Gliserol, hayvansal kaynaklı yağlardan elde edilebilir. Bu yüzden gliserol içeren gıda ürünlerinden ivedilikle kaçınmak bizim faydamıza olacaktır. Buna ek olarak çoğu üründe gördüğümüz gibi bunda da peyniraltı suyu tozu kullanılmış. Her yazımızda değindiğimiz gibi peynir mayaları kaynağı itibariyle şüpheli konumundadır. Çünkü peynir mayasının hayvansal olup olmadığı, bakterilerin ne ile beslendiği tüketiciye bildirilmiyor. Bu yüzden bu katkı maddesinden de kaçınmak bizim için iyi olacaktır.

ülker albeni besin değeri tablosu

Yaklaşık 8 Küp Şeker!

Ürünün içindekilere baktığımızda ilk sırada şeker olduğunu görüyoruz. Ürünün 40 gramlık bir paketinde 16,4 g şeker bulunuyor. Bu da yaklaşık 8 küp şekere tekabül ediyor. Bu kadar yüksek şeker oranının yanında çok az lif ve protein içeriyor. Bu yüzden ani kan şekeri değişimlerinin yanında hızlı acıkma, doymama, karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarına kapı aralıyor.

Üründe şeker ve buğday unundan sonra en çok yağ bulunuyor. Ürünün 40 gramlık paketinde 10,3 g yağ var. Bunun 6 gramı doymuş yağ. Ayrıca üründe “tam hidrojenize palm yağı” yani bir tür margarin kullanılmış. Margarinin sağlık için ne kadar zararlı olduğu çok iyi biliniyor.

Besin ve Enerji Öğeleri100 g. için40 g. için
Enerji, kcal506202,4
Yağ, g2610,4
-Doymuş Yağ, g156
Karbonhidrat, g6224,8
-Şeker, g4116,4
Protein, g5,32,12
Lif, g1,40,56
Tuz, g0,340,136
Ülker Albeni Besin Değeri Tablosu

Ülker Albeni Sütlü Çikolata Kaplamalı Karamel ve Bisküvi, İçindekiler; Şeker, buğday unu, bitkisel yağlar (palm, tam hidrojenize palm çekirdeği), maltodekstrin, şekerle koyulaştırılmış yarım yağlı süt, kakao yağı, tam yağlı süttozu, invert şeker şurubu, kakao kitlesi, yağsız süttozu, peyniraltı suyu tozu, emülgatörler (amonyum fosfatitler, soya lesitini, yağ asitlerinin mono ve diglisetirleri, poligliserol polirisinolat), yağı azaltılmış kakou tozu, kabartıcılar (amonyum hidrojen karbonat, disoydum difosfat, sodyum hidrojen karbonat), nem verici (gliserol), tuz, yumurta akı tozu, nişasta, aroma vericiler.

Ürün İstek Formu

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir