Ambalajlı Gıda

Dr. Oetker Krem Şanti | Helal mi?

Pasta ve tatlılarda sıkça kullanılan krem şantinin toz halde satılan versiyonu “Dr. Oetker Krem Şanti”yi inceleyeceğiz. Ayrıca “Krem şanti nedir, içinde neler vardır ve sağlığımız için zararlı mıdır?” sorularına da kısaca değineceğiz.

Krem Şanti Nedir?

Krem şanti, aslında süt kreması ve şeker karışımından oluşan bir Fransız tatlısıdır. 17. yüzyılda Fransız aşçı François Vatel tarafından keşfedilen krem şanti, Chantilly bölgesindeki bir şatoda verilen bir davette sunulmuştur. O günden beri krem şanti, pastacılıkta yaygın olarak kullanılan bir malzeme haline gelmiştir.

Ancak günümüzde satılan krem şanti ürünleri, orijinal tarifinden oldukça uzaktır. Bu yazımızda inceleyeceğimiz Dr. Oetker markasının krem şanti ürünü de, içeriğinde süt kreması bulundurmayan ve birçok katkı maddesi içeren bir üründür.

Dr. Oetker Krem Şanti

Dr. Oetker Krem Şanti İçinde Ne var?

Bu tip toz ürünler kullanımı kolay olduğu için elde yapılmaya oranla daha sık tercih ediliyor. Bunların kullanımını kolay hale getirense içerdiği katkı maddeleri. İçerisine katılan emülgatör, glikoz şurubu, margarin formunda palm yağı ve kıvam artırıcı maddeler sayesinde kolayca krem şanti yapabiliyoruz. “Ucuz etin yahnisi yavan olur” sözü mukabilinde kolay ve daha ucuz olduğu için bazı imtiyazlar da verilmek zorunda kalıyor. Bu imtiyazlar da genellikle insan sağlığı oluyor!

İçerdiği katkı maddelerini kısaca, tek tek ele alacak olursak.

  • Şeker, kan şekeri seviyesini hızla yükseltir ve insülin direnci, diyabet, obezite, kalp hastalıkları gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir. Ayrıca bağırsak florasını bozar ve bağışıklık sistemini zayıflatır.
  • Tam hidrojene bitkisel yağ, trans yağ olarak da bilinir. Trans yağlar, doymuş yağlardan daha zararlıdır ve kolesterol seviyesini yükseltir, damar sertliği, kalp krizi, felç gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Ayrıca trans yağlar, hormon dengesini bozar ve kanser riskini arttırabilir.
  • Glikoz şurubu, mısır nişastasından elde edilen yüksek fruktozlu bir tatlandırıcıdır. Kan şekeri seviyesini hızla yükseltir ve karaciğerde yağlanmaya neden olur. Glikoz şurubu aynı zamanda iştah kontrolünü bozar ve kilo alımına yol açar.
  • Emülgatörler, gıdaların karışmasını sağlayan maddelerdir. Emülgatörler, bitkisel veya hayvansal kaynaklı olabilir. Bu da helallik açısından sorun oluşturabilir. Ayrıca emülgatörler, bağırsak bariyerini zayıflatır ve bağırsak iltihabı, alerji, otoimmün hastalıklar gibi sorunlara neden olabilir.
  • Sodyum kazeinat, süt proteini olarak kullanılan sütten elde edilen bir maddedir. Sodyum kazeinat, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca sodyum kazeinat, vücutta morfin benzeri etki yapan kazeomorfin adlı bir maddeye dönüşür. Bu madde bağımlılık yapar ve sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri vardır.
  • Yağsız süt tozu sütün suyunun buharlaştırılmasıyla elde edilen bir tozdur. Yüksek ısıda işlem gördüğü için besin değeri düşüktür. Ayrıca okside kolesterol içerir. Okside kolesterol, damar duvarlarında plak oluşumuna neden olur ve kalp hastalıkları riskini arttırır.
  • Modifiye patates nişastası bu üründe koyulaştırıcı olarak kullanılan, patates nişastasının kimyasal veya fiziksel olarak değiştirilmesiyle elde edilen bir maddedir. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca kan şekeri seviyesini hızla yükseltir ve insülin direnci ve diyabet riskini arttırır.
  • Aroma verici doğal veya yapay olabilir. Doğal aroma vericiler bitki veya hayvan kaynaklı olabilir. Bu da helallik açısından sorun oluşturur. Yapay aroma vericiler ise kimyasal olarak üretilir ve alerji, baş ağrısı, astım ve kanser riskini arttırabilir.
  • Guar gam baklagillerden elde edilen bir maddedir. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca sindirim sisteminde gaz, şişkinlik ve ishal gibi sorunlara yol açabilir.

Dr. Oetker Krem Şanti Kalori ve Besin Değeri

Dr. Oetker Krem Şanti su ile hazırlandığı takdirde 100 gramında 160 kcal enerji içeriyor. 10,5 g yağ içerirken bunun 8,45 gramı doymuş yağlardan oluşuyor. Üründe süt şekeriyle birlikte 17 gram şeker bulunuyor. Yani bu da 75 g bir paketinde 6 küp şekere tekabül ediyor. Ürün paketinde lif miktarı beyan edilmemiş. Böyle bir üründe lif miktarının çok düşük olacağını tahmin edersiniz. Ayrıca su ile yapıldığı takdirde protein miktarı da düşük oluyor. Bunları göz önüne aldığımızda kan şekerimiz aniden yükseliyor!

Evde Yapmayı Deneyin!

Sonuç olarak bu tarz hazır ürünler sağlık açısından zararlı katkı maddeleri içerdiği için kullanmamak gerekir. Hazır olarak almak yerine evde doğal malzemelerle krem şanti yapmak daha sağlıklı ve lezzetli olacaktır. Evde krem şanti yapmak için sadece süt kreması, şeker ve vanilya kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem katkı maddesi almamış hem de doğal bir tat elde etmiş olursunuz.

Besin ve Enerji Öğeleri100 g için75 g için
Enerji, kcal180135
Yağ, g10,57,875
-Doymuş Yağ, g8,456,3375
Karbonhidrat, g18,513,875
-Şeker, g17,0412,78
Protein, g32,25
Tuz, g0,120,09
Dr. Oetker Krem Şanti Besin Değeri Tablosu

Dr. Oetker Krem Şanti İçindekiler

Şeker, tam hidrojene bitkisel yağ (palm), glikoz şurubu, emülgatör (yağ asitlerinin mono ve digliseridlerinin laktik ve asetik asit esterleri, yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), süt proteini (sodyum kazeinat), yağsız süt tozu, modifiye patates nişastası, aroma verici, kıvam arttırıcı (guar gam).

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir