Araştırma,  Katkı Maddesi

Hazır Krema Helal mi? | Evde Krema Tarifi

Hazır krema yemeklerimizi tatlandırmak, pastalarımızı süslemek veya kahvelerimizi çeşitlendirmek için kullandığımız en önemli bileşenlerdendir. Hazır kremalar genellikle kıvam artırmak için kullanılır. Bu özelliği sayesinde çorbalarda, pastalarda, sütlü tatlılarda, soslarda sıklıkla kullanılır.

Esasında süt kreması olarak evde kendi imkanlarımızla yapabildiğimiz gibi hazır olarak marketlerden de bulabiliriz. Fakat hazır olanı tercih ettiğimiz zaman birçok riski de göz önüne almamız gerekir. Çünkü hazır krema içerisinde hayvansal kaynaklı olma ihtimali bulunan yağ asitlerinin mono ve digliseridleri gibi emülgatörler, margarin, kıvam artırıcı vb. katkı maddeleri bulunur. Bu yüzden hazırını almak yerine evde kendin yapmak her zaman daha güvenli olacaktır.

Krem Şanti mi? Hazır Krema mı?

Özellikle pastalarda olmazsa olmaz krem şanti, içeriğindeki hayvansal katkı maddelerinden ötürü hassas tüketiciler tarafından tercih edilmemektedir. Onun yerine daha masum olduğu düşünülen hazır kremayı kullanan tüketiciler aslında iyi niyetle yaptıkları büyük bir hata ile karşılaşırlar. Çünkü hazır krem şantiden kaçmalarına sebep olan yağ asitlerinin mono ve digliseritleri aynen olduğu gibi hazır kremalarda da bulunur. Bu yüzden aynı sebeple her iki ürünün hazırından kaçınmak hazırı yerine evde daha güvenlisini yapmak maddi manevi daha kârlı olacaktır.

Her Marka Aynı mı?

İster hazır krema olsun ister başka bir gıda ürünü olsun her, paketli gıda alacağınız zaman içindekiler bölümüne bakmadan almamak gerekir. Hatta bir defasında alırken baktığınız ve almaya karar verdiğiniz ürünü bir sonraki sefer de içindekilere bakarak karar verin. Peşin hükümde bulunmayın. Çünkü firmalar bir parti üründe kullanmadığını bir sonrakinde kullanabilir. Zaman zaman içeriklerde ufak tefek değişiklikler veya komple ürün içeriğinde değişiklikler olabilir. Özellikle ülkemizin ekonomik şartlarını göz önünde bulundurursak bu durum kaçınılmaz olacaktır.

Tabi tüketici olarak elimizin altındaki hazır ürünleri de inceleyip, prensiplerimize uyan ürünleri almayı tercih edebiliriz. Biz de aşağıda görsellerini verdiğimiz Tikveşli, Sütaş, İçim, Danone, Pakmaya olmak üzere beş farklı markanın hazır krema ürünlerini karşılaştırdık. Maalesef yukarıda bahsettiğimiz (emülgatör, margarin vb.) kriterlere uyanına rastlamadık. Özellikle bu beş ürünün hepsinde yağ asitlerinin mono ve digliseritleri bulunduğu için helallik noktasında şüpheler barındırdığını söylemek doğru olacaktır. Çünkü çoğunlukla bitkisel olduklarında “bitkisel yağ asitlerinin…” şeklinde belirtilir.


Ev Yapımı Sıvı Krema Tarifi

Hazır krema almamanın en güvenli yol olduğundan bahsetmiştik. İnternette yapacağınız küçük bir araştırma ile evde çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz tariflere ulaşabilirsiniz. Biz de aşağıda örnek olarak bir tarif bırakıyoruz. Afiyet olsun…

Malzemeler;

  • 2 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı dolusu un
  • 50 gram tereyağ

Öncelikle tavaya tereyağını döküyoruz. Yağ eridikten sonra unu ilave edip iyice kavuruyoruz. Daha sonra üzerine bir bardak süt ilave edip iyice karıştırıyoruz. Eğer kıvamı sizin için uygunsa ikinci sütü ilave etmeyebilirsiniz. İkinci sütü de ilave ettikten sonra iyice karıştırıyoruz. Kaynadığı zaman kavanoza koyup 3 güne kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Kremanın kullanıldığı her yemekte, tatlıda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. (Tarifin orijinali için tıklayın.)

Merak Ettiklerini Sor

Soru Sor

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir