Sağlık

Gıda Yönetmeliği Değişti: Limon Sosu Yasaklandı!

Geçtiğimiz sene nar ekşili sos, nar suyu, nar sosu gibi içerisinde nar bulunmayan ama o şekilde satışa sunulan ürünler yasaklanmıştı. 31/01/2024 tarihinde de Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğini değiştirdi ve 9. maddesine “(5) Limon suyu izlenimi veren; limon aromalı sos, limon sosu, limonlu sos ve benzeri isimlerle limon suyu benzeri ürünler yurt içinde piyasaya arz edilemez.” fıkrası eklendi.

Hali hazırda üretilen ve piyasaya sürülen ürünlerin satışına 31/12/2024 tarihine kadar izin verildi. O tarihten sonra piyasaya arz olamayacak.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmelik değişti Limon sosu yasaklandı

Limon sosu nedir? Ne işe yarar?

Limon sosu esasında limon suyu, sarımsak, zeytinyağı, tuz veya baharatlarla yapılan bir sostur. Genellikle balıklara, salatalara veya yemeklere tatlı ve ekşi tatları dengelemek için katılır. Haddizatında sağlıklı ve lezzet verici bir sostur. Fakat markete girdiğimizde karşımıza çıkan limon sosları çoğunlukla limon dahi içermeden renklendirici, aroma verici, asitlik düzenleyici, emülgatör gibi katkı maddeleriyle üretilir. Besleyiciliği bir kenara insan sağlığı için zararlıdır desek bir şey gerekmez.

Peki Ne Değişecek?

Geçtiğimiz sene nar ekşili soslar için aynı karar alınmış ve 2023 Haziran ayından itibaren piyasaya arzı yasaklanmıştı. Aradan aylar geçtiğinde görüyoruz ki değişen sadece isim oldu. Aynı içerik aynı ambalaj ama sadece isim değişti. “Nar ekşili sos” yerine “Ekşi Sos” yazıldı ve her şey yönetmeliğe uygun oldu. Tüketicinin büyük bir kısmı neyin niçin değiştiğinden haberi yokken üretici yine kendisini sağlama aldı ve işine devam etti. Olan yine tüketiciye oldu.

Ülkemizin durumu içler acısıyken bu tarz değişikliklerin olması bile bir umut ışığı oluyor bizlere. Fakat her zaman olduğu gibi mesele kanun çıkarmak değil o kanunun gereğini kimseyi kayırmadan adaletli bir şekilde uygulamak. Ayrıca olması gereken sadece kanun çıkarmak yerine halkı, toplumu bilinçlendirmek, bunun için sivil toplum kuruluşlarıyla beraber çalışmak ve en önemlisi halkı bilinçlendirmek için cansiperane çalışan insanların önünü kesmemektir. Çünkü her akıl izan sahibi bilir ki asıl gelişim kötülerin imhasıyla değil yeni neslin talim ve terbiyesiyledir. İnşAllah ilerleyen günlerde bu değişiklik layıkıyla takip edilir.

Ürün İstek Formu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir