Ambalajlı Gıda,  Çikolata

Ülker Laviva Dolgulu ve Bisküvili Çikolata İnceleme?

Bu yazımızda Ülker Laviva dolgulu ve bisküvili çikolatayı inceleyeceğiz. Çoğu markette bulabileceğimiz bu ürün kolay ulaşımı ve tadı sayesinde çok tüketilen çikolatalardan birisi konumunda. Peki severek yediğimiz ve çocuklarımıza verdiğimiz bu ürün ne kadar masum gelin inceleyelim.

Üründe En Çok Şeker Bulunuyor!

Farklı ürünlerine kıyasla burada “tam hidrojenize” yağları göremiyoruz. Fakat emülgatör olarak soya lesitini ve poligliserol polirisinoleat kullanılmış. Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi bu katkı maddesi hayvansal kaynaklı olabilir. Bu yüzden Müslümanlar bu katkı maddesini tüketirken dikkatli olmalı.

Hangi Aroma Verici Kullanılıyor?

Üründe içeriği beyan edilmemiş aroma vericiler de bulunuyor. Ne olduğu belirtilmediği gibi “doğal” ibaresini de göremiyoruz. Bu yüzden tüketirken temkinli olmakta fayda var.

İçindekiler kısmının sonlarına geldiğimiz invert şeker şurubu, mısır nişastası gibi şekerin yanı sıra kullanılan diğer şeker formlarını görüyoruz. İnvert şeker şurubu, glikoz şurubu, glikoz-fruktoz şurubu gibi glikoz ve fruktozun farklı formlardaki halleri şekere oranla daha az tüketilmelidir. Yani bu tarz katkı maddelerinden daha çok kaçınmalıyız.

Ülker Laviva Dolgulu ve Bisküvili Çikolata Besin Değeri Tablosu

Enerji ve Besin Öğeleri1 porsiyon için (30 g)100 g için
Enerji (kcal)162540
Yağ (g)9.632
-Doymuş Yağ4.515
Karbonhidrat (g)1654
-Şekerler (g)1446
Lif (g)1.13.6
Protein (g)2.17.1
Tuz (g)0.040.13
Ülker Laviva Besin Değeri Tablosu

İçindekiler: Şeker, bitkisel yağ(palm), tam yağlı süttozu, buğday unu, kakao kitlesi, yağı azaltılmış kakao tozu (%5), fındık püresi, emülgatörler (soya lesitini, poligliserol polirisinoleat), mısır nişastası, invert şeker şurubu, yağsız süttozu, tuz, aroma vericiler, sodyum hidrojen karbonat, disodyum difosfat, peyniraltı suyu tozu (süt), sade yağ (süt).

*Eser miktarda sert kabuklu meyveler yumurta ürünü ve yer fıstığı içerebilir.

Ürün İstek Formu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülker Çikolatalı Gofret Eti Canga Gıda Etiketi Nasıl Okunur? Poğaça Sağlıklı Mı?