Ambalajlı Gıda

Torku Tam Çikolatam Bisküvi İnceleme

Sık sık ürünlerinde pancar şekeri kullandıklarına vurgu yapan Torku firmasının Tam çikolatam isimli ürününü inceliyoruz. Yulaflı ve tam buğdaylı bisküviler diğer bisküvi çeşitlerine oranla nispeten daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu demek değil ki gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Çünkü bu zamana kadar incelediğimiz her üründe olduğu gibi bu üründe de şüpheli katkı maddelerinin kullanıldığını görüyoruz.

Hangi katkı maddeleri kullanılmış?

Ürünün içeriğini incelediğimizde %37 oranında tam buğday unu kullanıldığını görüyoruz. Ürün yulaflı bisküvi namıyla anıldığı için yulaf miktarı önem arz ediyor. Üründe kullanılan yulaf ezmesi miktarına baktığımızda da %5 olduğunu görüyoruz. Bu beklediğimiz bir oran olmasa da en azından kullanmış olmaları bile gıda sektörü için iyi bir adım. Üründe palm, kanola, ayçiçek ve pamuk yağı kullanılmış.

Üründeki sütlü çikolatanın içindekilere baktığımızda dikkatimizi iki katkı maddesi çekiyor. Birincisi çoğu üründe kullanılan “peynir altı suyu tozu“. “Peynir mayasındaki tehlike” yazımızda belirttiğimiz gibi, peynir mayasının şüpheli olması ihtimaline (yüksek) karşın peynir altı suyu tozu da şüpheli sınıfında yer alıyor. Bu yüzden bu katkı maddesinin bulunduğu ürünlerden kaçınmaya azami derecede özen göstermek bizim faydamıza olur.

Önemli olan ikinci katkı maddesiyse “poligliserol polirisinoleat“. Bu madde hayvansal kaynaklı olabilen bir tür emülgatördür. Çoğu bisküvi, çikolata, gofret, kek vb. üründe görebilirsiniz. Çoğu katkı maddesini yurtdışından getirttiğimizi hesaba katarsak bu katkı maddesinin kullanıldığı ürünlerden kaçınmak gerekir. Yoksa ibadetlerimizin sıhhatine zeval gelebilir.

Torku tam çikolatam bisküvi kaç kalori?

İncelediğimiz ürün 83 gramlık paketlerde satılıyor. Torku tam çikolatam bir paketinde yaklaşık 390 kcal enerji içeriyor. İçeriğinde 17,9 g yağ bulunurken bunun 8 gramı doymuş yağlardan geliyor. 46 gram karbonhidratın 21 gramı şekerden geliyor. Bu da yaklaşık olarak 10 küp şeker içeriyor demek. İçeriğindeki yüksek karbonhidrata karşılık içeriğindeki lif oranı diğer bisküvilere oranla yüksek diyebiliriz. Yaklaşık 8 gram lif içeriyor. 100 gram Zeytinyağlı barbunyada 12 g lif içerdiğini göz önünde bulundurursak bir bisküvi için bir hayli yüksek lif oranına sahip. Fakat bunu tükettiğimizde yanında aldığımız yüksek miktardaki şeker, yağ ve katkı maddeleri faydadan çok zarar getirebilir. Son olarak 6,7 g protein içerdiğini görüyoruz. Protein oranını da barbunya ile kıyas yapacak olursak 100 gram barbunya 11,51 gram protein içeriyor. Bu da yaklaşık 2 katına tekabül ediyor.

torku tam çikolatam helal mi?

Torku Tam Çikolatam Bisküvi Besin Değeri Tablosu

Besin ve Enerji Öğeleri100 g83 g (1 paket)*Ra Değeri
Enerji, kcal471390,9323,55%
Yağ, g21,517,84530,71%
-Doymuş Yağ, g9,98,21749,50%
Karbonhidrat, g56,446,81221,69%
-Şeker, g25,721,33128,56%
Protein, g8,16,72316,20%
Lif, g9,78,0511616,67%
Tuz, g0,70,58114,00%
Torku tam çikolatam besin değeri nedir?

Tam tam çikolatam bisküvi içindekiler

Tam çikolatam süt kremalı sütlü çikolatalı bisküvi, içindekiler: Bisküvi [Tam buğday unu (Gluten içerir)(%37), Buğday unu(Gluten içerir), Şeker(pancar şekeri), bitkisel yağ (palm, kanola, ayçiçek, pamuk), yulaf ezmesi (Gluten içerir)(%5), süt kreması, invert şeker şurubu (pancar şekeri şurubu), malt ekstraktı (Gluten içerir), pastörize yumurta, kabartıcılar (sodyum hidrojen karbonat, amonyum hidrojen karbonat, disodyum difosfat), tuz, tarçın, aroma verici (vanilin)], Sütlü çikolata %19 [Şeker (pancar şekeri), kakao yağı, kakao kitlesi, yağlı süt tozu(%10), demineralize peyniraltı suyu tozu (süt ürünü), bitkisel yağ (shea, palm), emülgatörler (ayçiçek lesitini, poligliserol polirisinolat), aroma verici (vanilin)], Sütlü krema %13[Şeker (pancar şekeri), bitkisel yağ (palm, kanola, ayçiçek, pamuk), buğday unu nişastası (gluten içerir), demineralize peyniraltı suyu tozu (süt ürünü), yağsız süt tozu (%5,8), emülgatör (ayçiçek lesitini), aroma verici (süt, vanilin)].

Ürün İstek Formu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir