Ambalajlı Gıda

Dankek Pöti Hindistan Cevizli İnceleme

En güzelini annelerimizin yaptığı, şimdiyse ağzı tatlandırmaktan ve vücuda zarar vermekten başka bir etkisi olmayan hazır keklerden birisini konuşacağız. Bu yazımızda “Dankek Pöti Hindistan Cevizli” ürününü inceliyoruz.

Konferanslarda, toplantılarda, misafirliklerde, çocuklara bir jest yapacağımız zaman nedense kek tercih edilir. Belki de geçmişten gelen bir alışkanlığımızdır. Samimi ev misafirliklerinden kalan bir alışkanlık. Tabi malum ki hazır keklerden, evde kendimizin yaptığı kekler gibi lezzet ve samimiyet beklemek çok yanlış. Ne de olsa hazır kekler, tek derdi kâr elde etmek olan firmalar tarafından üretilen sıradan bir yiyecek(!).

Dankek Pöti Hindistan Cevizli besin değeri tablosu

Katkı Maddeleri

Ürünün içerdiği katkı maddelerine baktığımız zaman, bu kekin evdekilere hiç de benzemediğini görüyoruz. Eğer öyle olsaydı, hemen bayatlar, rengi solar, tadı değişir, kokusu değişir 2 günden fazla dayanmazdı. Kâr elde etmeyi amaçlayan ve bunun için ahlaksız da olsa en kısa yollara başvuran şirketler tabiki de evde yaptığımız gibi kek yapacak değil.

Görüyoruz ki bu üründe de kıvamını artırmak, homojen hale getirmek için yağ asitlerinin mono ve digliseritleri bunların polisgliserol esterleri ve soya lesitini kullanılmış. Yağ asitleriyle başlayan her katkı maddesinin hayvansal kaynaklı olabildiğinden bahsetmiştik. Bu ürüne de bu sınıfa girdiği için şüpheli gözlerle bakıyoruz. Bu katkı maddesi helallik konusunda sınıfta kalmasının yanında sağlık konusunda da ciddi zan altında. Çünkü birtakım ciddi bağırsak hastalıklarına sebep olduğu bazı araştırmalarca ortaya çıktı.

yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, emülgatör

Şüphelilik sadece bu katkı maddesiyle sınırlı değil. Kabartıcı olarak kullanılan “disodyum difosfat” da hayvan kemiklerinden üretilme ihtimaline karşılık şüpheli sınıfında yer alıyor. Peynir altı suyu tozu da peynirin bilinmeyen hüviyetinden dolayı şüpheli sınıfında değerlendiriliyor. Nem verici olarak kullanılan gliserol de hayvansal kaynaklı olabileceği için şüpheli sınıfında yer alıyor.

Sağlık açısından bakacak olursak üründe Tip 2 diyabet, karaciğer yağlanması, kalp-damar hastalıkları, açlık-tokluk dengesinin bozulması gibi birçok hastalıklarla ilişkilendirilebilin dekstroz kullanılıyor. Dekstrozun bu hastalıklara sebep olmasının arkasındaki sebep şeker türevi olmasıdır. Toz şekere benzer yapıda olup sadece glukoz içerdiği için insülin salınımını daha fazla arttırır. Ayrıca maya bakterileri tarafından toz şekere göre daha kolay emildiği için mayalama işlemlerinde çok sık tercih edilir.

Üründe, hüviyetinden bahsedilmeyen aroma vericiler kullanılmış. Birçok hastalıkla ilişkilendirilen onlarca aroma verici katkı maddesi varken, bu şekilde geçiştirilmesi akıllarda soru işareti bırakıyor.

Dankek Pöti Hindistan Cevizli Besin Değeri

Ürün, 35 gramında 148 kcal enerji içeriyor. 7,4 g yağ içerirken bunun 3,9’u doymuş yağlardan geliyor. 19 g karbonhidratın yanında 9,8 g şeker ilave şeker içeriyor. Bu da yaklaşık 5 küp şekere tekabül ediyor. Belirtmekte fayda var, üründe kullanılan şeker sadece çay şekeri olarak bildiğimiz sükrozdan gelmiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece glukozdan oluşan desktroz da invert şeker şurubu da içeriyor.

İçerdiği yüksek miktardaki şeker ve basit karbonhidratın yanında çok düşük lif oranı da dikkatimizi çekmiyor değil. Böylesine kalorili bir ürünün düşük lif oranına sahip olması işi daha tehlikeli bir boyuta getiriyor. Düşük lif miktarından dolayı, şeker kana hızla karışıyor ve kan şekerinde ani yükselişe, yüksek miktarda insülin salınımına sebep oluyor. Kısa süreli tokluk ve enerjinin ardından gelen açlık ve yorgunluk da yanına kâr(!) kalıyor.

Besin ve Enerji Değerleri35 g için*RA Oranı
Enerji, kcal1487,40%
Yağ, g7,410,57%
-Doymuş Yağ, g3,919,50%
Karbonhidrat, g197,31%
-Şeker, g9,810,89%
Protein, g1,83,60%
Lif, g0,4
Tuz, g0,357,00%
Dankek Pöti Hindistan Cevizli Besin Değeri Tablosu

Dankek Pöti Hindistan Cevizli; İçindekiler: Buğday unu, yumurta, şeker, su, bitkisel yağ(palm), invert şeker şurubu, nem vericiler (sorbitol, gliserol), maltodekstrin, hindistan cevizi (%2), peynir altı suyu tozu, modifiye nişasta, dekstroz, emülgatörler (yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, yağ asitlerinin poligliseral esterleri, soya lesitini), kabartıcılar (disodyum difosfat, sodyum hidrojen karbonat), tuz, koruyucular (potasyum sorbat, sodyum propiyonat, sorbik asit), yağı azaltılmış kakao tozu (%0,33), kıvam arttırıcılar(guar gam, karragenan), kakao kitlesi, asitlik düzenleyici(sitrik asit), aroma vericiler.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir