Ambalajlı Gıda

Eti Cin Tek Lokmalık | Besin Değeri | İçindekiler

Hepimiz gün içerisinde acıkıyor, atıştırmalık bir şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Bu kimi zaman meyve, kimi zaman kuruyemiş oluyorken bazen küçük kaçamaklar yapıp abur cubura elimiz uzanıyor. Fakat küçük zannettiğimiz bu kaçamakların küçük mü büyük mü olduğunu ancak içindekilere baktığımızda anlıyoruz. Yazımızda İnceleyeceğimiz “Eti Cin Tek Lokmalık” ürünü de bakalım nasıl bir atıştırmalık.

eti cin tek lokmalık
Bilgiyi yaymak adına fotoğrafları paylaşabilirsiniz!

Eti Cin Katkı Maddeleri – Sığır Jelatini Helal mi?

İçindekilere baktığımızda hüsran dolu bir manzarayla yani “yenilebilir sığır jelatini” maddesiyle karşılaşıyoruz . Buradaki yenilebilir ibaresi bu maddenin yemeye uygun olduğunu belirtse de kimler için yenilebilir olduğu konusunda bilgi vermiyor. Nitekim jelatinin sığırdan elde edilmiş olması bizim için bir umut olsa da yeterli değil. Ülkemizde her yıl 5000 ton jelatin kullanılıyor. Bunun yarısının ithal edildiğini, diğer yarısının da hangi şartlar altında üretildiğine dair net bir bilgimiz olmadığını göz önünde bulundurursak, jelatin sığırdan olsa dahi yemekten kaçınmak durumunda kalıyoruz.

Bu ürünün dışında birçok sakız, yumuşak şeker, jelibon, meyve suyu, tatlıda jelatin kullanıldığına rast gelebilirsiniz. Bu ürünlerden herhangi birisini tükettiyseniz jelatin yemiş olmama ihtimaliniz yok.

İçindekiler kısmında gördüğümüz diğer sorunlu madde “glukoz şurubu”. Glukoz şurubunun zararına ilişkin birçok araştırma yapılıyor. Şekerin zararı konusunda bilim insanları hemfikir, glukoz şurubunun da zararlı olduğunda hemfikir. Glukoz şurubunun daha ne kadar zararlı olduğu tartışılıyor. Onlar tartışa dursun biz bundan kaçınalım. Ne de olsa açık seçik şekilde zararları ortada. İnsülin direnci, Tip-2 diyabet, kalp-damar hastalıkları, cilt sorunları, böbrek fonksiyonlarında azalma ve daha nice hastalıkla ilişkilendirilen glikoz şurubunun vücudumuza bir katkısı da yok zaten.

Değineceğim son katkı maddesi “Beta Karoten” olacak. Beta karoten bazı ülkelerde helal yollarla üretilirken birçoğunda şaibeli yollarla elde ediliyor. Ülkemizdeki katkı maddelerinin çoğunun da yurtdışından elde edildiğini varsayarsak “beta karoten” şüpheli konumuna düşüyor.

Besin Değeri İnceleme – Yaklaşık 18 küp şeker!

Ürünün 100 gramı 432 kcal enerji içeriyor. Bu enerjinin büyük bir kısmı karbonhidrattan gelirken bunun da yarısından fazlası şekerden geliyor. Üründe 36 gram ilave şeker bulunuyor. Bu da yaklaşık 18 tane küp şekere tekabül ediyor. Bu kadar yüksek miktarda şekerin yanında protein ve lif miktarının da düşük olduğunu görüyoruz. 4.8 g protein ve 2.5 g lif içeriyor. Bu kadar düşük lif ve protein miktarı şekerin kana daha hızlı karışmasına sebep oluyor. Bu da yukarıda bahsettiğimiz şekere bağlı hastalıkların oluşma riskini artırıyor.

Üründe 14 g yağ bulunuyor bunun da 7.3 gramı doymuş yağlardan geliyor. Türk Gıda Kodeksinin belirlemiş olduğu “RA” değerine baktığımızda (2000 kalorili beslenen birisinin günlük alması gereken miktar) alabileceği azami miktardaki doymuş yağın %36’sını karşıladığını görüyoruz. Şeker miktarı ise %40 olarak gözüküyor. Türk Gıda Kodeksine göre 2000 kalorili beslenen bir kişinin günlük alabileceği maksimum şeker 90 gram olarak belirlenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü ise bu miktarın en fala 50 gram olması gerektiğini söylerken 25 gram olmasını ivedilikle tavsiye etmektedir. Bu bilgilerin ışığında böyle bir ürünü tükettiğimizde günlük alabileceğimiz şeker miktarına neredeyse ulaşmış oluyoruz. Günün geri kalanında nasıl beslendiğinizi düşünmek için size bir fırsat. Eğer gününüzün büyük bir kısmında ağzınız boş durmasın diye abur cubur tüketiyorsanız, çoktan sınırı aşmışsınız demektir.

eti cin tek lokmalık besin değeri tablosu
Bilgiyi yaymak adına fotoğrafları paylaşabilirsiniz!
Enerji ve Besin Değerleri100 g için114 g (1 paket) için100 g için *RA Değeri
Enerji, kcal432492,4821,60%
Yağ, g1415,9620,00%
-Doymuş Yağ, g7,38,32236,50%
Karbonhidrat, g6978,6626,54%
-Şeker, g3641,0440,00%
Protein, g4,85,4729,60%
Lif, g2,52,85416,67%
Tuz, g0,981,117219,60%
Eti Cin Tek Lokmalık Besin Değeri Tablosu

Portakal Soslu Bisküvi, İçindekiler: Bisküvi %60[Buğday unu (Gluten), bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), şeker, invert şeker şurubu, kabartıcılar (amonyum hidrojen karbonat, sodyum hidrojen karbonat, sodyum asit pirofosfat), tuz, aroma verici], Portakal sos %30[Glukoz şurubu, invert şeker şurubu, şeker, portakal pulpu %2,6, kıvam artırıcı (pektin), asitlik düzenleyici (sitrik asit), doğal aroma verici, stabilizör (trisodyum sitrat), tuz, renklendiriciler (beta karoten, antosiyanın)], Granül %10[Şeker, bitkisel yağ (palm, ayçiçek, pamuk, kanola), glukoz şurubu, yağı azaltılmış kakao tozu %3, yenilenebilir sığır jelatini, asitlik düzenleyici (sodyum asit pirofosfat), topaklanmayı önleyici (Talk), parlatıcı (gam arabik)].

İncelememizi istediğiniz ürünleri bize bildirin!

Ürün İstek Formu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir