Ambalajlı Gıda

Patos Baharatlı Mısır Cips Kalori | Cipsin Zararları!

Büyüklerin ve küçüklerin severek tükettiği, başlayıp da bırakamadığı cipslerden Patos Taco Baharatlı Mısır Cipsi inceliyoruz. Doğuş firması tarafından üretilen ürün içeriğindeki yüksek karbonhidrat ve yağ ile dikkat çekiyor. Cipslerin genelinde var olan tuz sorunu tabiki de bu üründe de bizimle beraber.

MSG katılan gıdalar, tatlı, tuzlu, acı ve ekşi tadın yanında tüm tatları barındıran garip bir tada sahip “umami” tadını verir. Aroma artırıcı olarak cips, çigköfte, hazır çorbalar, hızlı makarnalar, fast food ve soslarda sıklıkla kullanılır. Bilmediğimiz kim bilir ne kadar gıdada dahi kullanımı mevcuttur.

Patos Baharatlı Mısır Cips İnceleme

Ürün içeriğine baktığımızda ilk üç sırada mısır, bitkisel yağ ve baharat çeşnisi olduğunu görüyoruz. İlk sırada mısır yer alıyor. Soslu Mısır incelememizde de belirttiğimiz gibi mısır, GDO’lu üretime en uygun bitkilerden birisi. Bu yüzden dünya genelinde GDO’lu mısır üretimi çok yaygın durumda. Fakat gıda olarak kullanımı yasak. Sadece hayvansal yemlerde ve başlı başına gıda olarak geçmeyen şeylerde kullanılıyor. Her ne kadar yasak olsa da geçtiğimiz senelerde pirinç, patates ve buğdayda GDO’lu ürünler tespit edilmişti. Aynı zamanda Macaristan gibi GDO’lu ürünlere karşı çok ciddi bir duruş sergileyen bir ülkede dahi kaçak yollarla GDO’lu mısır üretimine cürret gösteren üreticiler teşhis edildi. Üründe bitkisel yağ olarak ülkemizde üretilmediği için ithal edilen palm olein yağı kullanılmış. Palm yağına ilişkin çalışmalar hala devam etmekte.

Patos Baharatlı Mısır Cips
Patos Taco Baharatlı Mısır Cips Önyüz

Patos Baharatlı Mısır Cips MSG (Çin Tuzu) İçeriyor!

Mısır cipslere o dayanılmaz lezzeti veren, bir kere tadına baktıktan sonra ondan kopamayışımızın sebebi içeriğindeki baharatlardır. Bu yüzden üründeki en kritik nokta kullanılan baharatlardır.

Üründeki baharat çeşnisine baktığımızda ilk sırada tuzun yer aldığını görüyoruz. Besin değerlerine baktığımızda ürünün 100 gramında 1.5 gram tuz olduğu beyan edilmiş. Bu oran günlük tüketim baz alındığında çok yüksek. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü (WOH), günlük tuz tüketiminin tuz kullanımına bağlı oluşabilecek hastalıkları önlemek için 5 gram olarak belirledi. Bu ürünün 109 gramlık bir paketini tükettiğimiz zaman, günlük tuz tüketimimizin %30’unu karşılamış oluyoruz. Günün geri kalanını düşünürsek bu miktar çok fazla.

Cipslerde tuz kullanımının birçok sebebi bulunur. Bir araştırmaya göre bu sebeplerden birisi, içerdiği yüksek yağa nazaran bu kadar çok yenebilmesindeki sebep içerdiği tuz miktarı. Tabi tuz dediğimizde sadece sofra tuzu anlaşılmasın. Sofra tuzunun, yemeklerin lezzetini artırmada, tüketim miktarına artırmada etkisi olduğu yadsınamaz. Fakat cipslerin içerisindeki asıl tehlikeli olan tuz E621 koduna sahip MSG (monosodyum glutamat) nam-ı diğer Çin tuzudur. Uzak Doğu ülkelerinde bulunmasıyla ve Çin üzerinden yaygınlaşmasıyla Çin tuzu olarak anılır.

MSG katılan gıdalar, tatlı, tuzlu, acı ve ekşi tadın yanında tüm tatları barındıran garip bir tada sahip “umami” tadını verir. Aroma artırıcı olarak cips, çigköfte, hazır çorbalar, hızlı makarnalar, fast food ve soslarda sıklıkla kullanılır. Bilmediğimiz kim bilir ne kadar gıdada dahi kullanımı mevcuttur.

MSG’li gıda dile değdiği anda dildeki tat alma reseptörlerini yoğun şekilde uyarır ve besinin tadını artırır. Beynin açlık-tokluk merkezinin uyarılmasını geciktirir ve doygunluk hissini baskılar. Bu yüzdendir ki tokken bile MSG içeren gıdaları tüketmek zor olmaz. Hayal edin, tok olduğun zaman bile bir paket cipsi tüketmeniz ne kadar zor olabilir?

MSG’nin Zararları

Yapılan araştırmalarda MSG’nin aşırı tüketiminin göğüs ağrısı, baş ağrısı, yüzde kızarıklık, nefes darlığı, ödemi terleme gibi etkilere neden olabildiği tespit edildi. MSG’nin açlığı geciktirdiğinden bahsetmiştik. Bu durum aşırı yemek yemeği tetikleyebilir bunun beraberinde de obezite, kardiyovasküler rahatsızlıklar, diyabet, karaciğer yağlanması, böbrek rahatsızlıkları gibi daha birçok hastalığa yol açabilir. Ayrıca hepsinden de önemli olan konu dikkat eden kimseler için helallik mevzusu. MSG’nin 2001 senesinde Endonezya’da domuzdan elde edildiği kaynaklarda mevcut. Genel üretimi bitkisel dahi olsa, hayvansal kaynaklı olma ihtimaline karşın tedbirli olmak lazım.

Cipslerde kullanılan ve bu üründe de gördüğümüz E635 kodlu disodyum 5′-ribonükleotitler kullanılmış. Bu katkı maddesinin de aşırı tüketimi hiperaktivite, mukoza zarının tahrişi, uykusuzluk gibi etkilere sebep olabilir. Alerji ve böbrek hastalarının kaçınması tavsiye edilir. Bu katkı maddesi de elde edildiği torula mayasının besinine göre değişir. Torula mayası alkolde de yetiştirilebilir şeker kamışında da. Fakat tüketicilere kaynak belirtilmez.

Peyniraltı Suyu Tozu Bulunuyor

Ambalajlı ürünlerde ve cipste de görmeye alışık olduğumuz “peyniraltı suyu tozu” bu üründe de kullanılmış. Peynire ilişkin detaylı açıklamayı “Peynir Mayasındaki Tehlike” yazımızda yapmıştık. Orada da belirttiğimiz gibi peynir mayaları tehlike arz ediyor. Böylelikle peyniraltı suyu da helallik açısından tehlikeli.

Patos Baharatlı Mısır Cips Kaç Kalori

Ürünün besin değerine bakacak olursak, 100 gramında 58.5 g karbonhidrat ve 24 g yağ bulunuyor. 100 gramında 485 kalori içeriyor. Ortalama bir paketin 109 gram olduğunu göz önünde bulundurursak tek kişi 1’den fazla paket cipsi rahatlıkla tüketebiliyor. Özellikle de yemeğin dışında akşam keyif ürünü olarak tüketildiği için günlük kalori ihtiyacının üzerinde tüketiliyor. Bu sebeple aşırı kilo alımı, karaciğer yağlanması, sivilce vb. sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir.

Ürün Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliğinin “trans yağ içermez” tebliğine uygun olarak üretilmiş. Fakat bu trans yağ içermediği anlamına gelmiyor. Üründe 100 gramı için 0.1 g trans yağ bulunuyor. Ürün içerdiği düşük protein ve lif sebebiyle kana çok hızlı karıştığı için diyabet, yüksek miktardaki tuzdan ötürü tansiyon, içerdiği doymuş yağ ve trans yağ ile de kolesterol için tehlike oluşturuyor.

Buraya kadar Patos Taco Baharatlı Mısır Cips için anlattıklarımız çoğu mısır cips için geçerlidir. Diğer ürünleri inceleyene kadar bu incelememizdekileri referans olarak alıp, incelemenizi ona göre yapabilirsiniz.

Patos Taco Baharatlı Mısır Cips Besin Değeri

Besin ve Enerji Öğeleri100 g için miktar
Enerji, kcal485
Yağ, g24
-Doymuş Yağ, g10
Karbonhidrat, g58,5
-Şeker, g2,6
Protein, g7,1
Lif, g3,1
Tuz, g1,5

Patos Taco Baharatlı Mısır Cips İçindekiler

Patos Taco Baharatlı Mısır Cİps; içindekiler; Mısır, bitkisel yağ (palm olein yağı), baharat çeşnisi [tuz, peyniraltı suyu tozu (süt içerir), laktoz, şeker, aroma artırıcı (monosodyum glutamat, disodyum 5′-ribonükleotitler), maya ekstraktı, hidrolize soya proteini (renklendirici:karamel), domates tozu, aroma verici (süt içerir), soğan tozu, sarımsak tozu, asitlik düzenleyici (sitrik asit), topaklanmayı önleyici (silikon dioksit), renklendirici (pagrika ektraktı), baharatlar (%0,35)(öğütülmüş kişniş tohumu, öğütülmüş kekik, köri tozu, öğütülmüş kimyon)].

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir