Ambalajlı Gıda

İndomia Sebze Çeşnili Hazır Noodle ve Zararları

Son yıllarda market raflarında görmeye alışık olduğumuz, özellikle gençlerin çok sık tükettiği “İndomia Sebze Çeşnili Hazır Noodle” inceliyoruz. Kolay ve hızlıca hazırlanabilir olması yüzünden birçok kişi kendisi yapabilecekken bu tarz ürünlere meylediyor. Noodle olduğu için masum zannedilse de maalesef durum öyle değil. Bu ürün de gıda endüstrisinin kıskacından kurtulamamış gibi duruyor.

İndomia noodle sebze çeşnili

İndomia Noodle Çin Tuzu (MSG) İçerir mi?

İndomia hazır Noodle ürünlerini iki farklı formda üretiyor. Bu yazımızda incelediğimiz ürün, bardakta satılan sebze çeşnili hazır Noodle. Ürünün içerdiği katkı maddelerine baktığımızda görüyoruz ki hayvansal kaynaklı olabilecek ve sağlık riski oluşturan maddeler mevcut.

Yağ asitlerinin mono ve digliseridleri, yağ asitlerinin potasyum tuzları, gliserol hayvansal veya bitkisel kaynaklı olabilen katkı maddeleridir. Ayrıca gliserol sağlık için risk de oluşturur. Bunlara ilaveten asitlik düzenleyici olarak kullanılan disodyum fosfat ve sodyum tripolifosfat da hayvansal kaynaklı olabilir. Bu iki katkı maddesi de sağlık için kısmen risklidir.

Ürüne baktığımız zaman bazı spagetti makarnalarda da kullanılan bir renklendirici olan “riboflavin”i görüyoruz. Sarı rengini vermek ve B12 vitamini ilavesi için genellikle bu katkı maddesi kullanılır. Riboflavin elde edildiği kaynak açısından şüphelidir. Çünkü hayvansal veya bitkisel kaynaklı olabilir. Bu yüzden özellikle sarı renkli ürünleri alırken hatta makarna bile alırken içindekiler kısmına bakmayı unutmayın.

Ürünün yanında verilen sebze çeşnisine baktığımızda 2 tane katkı maddesi dikkatimizi çekiyor. Birincisi aroma artırıcı olarak sıklıkla kullanılan MSG nam-ı diğer Çin tuzu. MSG’nin hayvansal veya bitkisel kaynaklı olma ihtimali var. Ayrıca bağımlılık yapıcı, açlığı tetikleyici ve tokluk hissini baltalayıcı özellikleri olduğu düşünülüyor. Bu yüzden tüketim noktasında dikkatli olunmalıdır. Diğer katkı maddesi ise Tavuk Aroma Vericisi. Ürün sebze çeşnili olarak satılıyor fakat içeriğinde tavuk aroma vericisi de bulunduruyor. Bu durum bizi bundan sonra daha dikkatli olmaya teşvik etmeli. Ambalajında yazan isme değil içeriğindeki yazanlara bakmak bizi doğruya götürür. Maalesef ki bazen içindekiler kısmı bile yanıltıcı olabilir.

Katkı MaddesiKategoriElde Edildiği Kaynak1Sağlık Yorumu2
Yağ Asitlerinin Mono ve DigliseridlerEmülgatörHayvansal, bitkiselSağlık riski yoktur.
Yağ Asitlerinin Potasyum TuzlarıEmülgatörHayvansal, bitkiselSağlık riski yoktur.
GliserolNem vericiHayvansal, bitkiselSağlık için risklidir, kaçınınız!
SorbitolEmülgatörBitkiselSağlık için risklidir, kaçınınız!
RiboflavinRenklendiriciHayvansal, bitkiselSağlık riski yoktur.
İçerdiği Katkı Maddeleri ve Değerlendirilmesi
İndomia sebze çeşnili hazır noodle besin değeri

Besin Değeri Değerlendirmesi

Besin değerine baktığımız zaman 60 gramında 287 kcal enerji içerdiğini görüyoruz. 11 gramı doymuş yağ olmakla birlikte 14 gram yağ içeriyor. Bu değerlere baktığımızda doymuş yağ oranının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Karbonhidrat miktarına baktığımızda 60 g için 35 g olduğunu görüyoruz. yaklaşık %60′ ı karbonhidrat olan bu besin sadece 2 g şeker içeriyor.

Ürünün içerdiği lif miktarı tüketiciye beyan edilmemiş. Zaten basit karbonhidratlı bir besin kaynağı olduğu için lif miktarının çok yüksek olmayacağını söyleyebiliriz. Düşük lif ve protein miktarı yüzünden kana çok hızlı karışacağı için ani kan şekeri yükselmesine ve daha çabuk acıkmamıza sebep olur. Bu yüzden tek başın tüketmek yerine yanında lif miktarınca zengin olan sebzelerle tüketmek daha yararlı olur.

Besin değerlerinde en çok dikkatimizi çeken tuz miktarı oldu. Çünkü ürün 60 gramında 2,8 g tuz içeriyor. Bu miktar günlük tüketim miktarı göz önüne alındığında çok yüksek. Ambalajlı gıda alırken tuz miktarını da göz önünde bulundurmakta fayda var. Yoksa aşırı tuz kullanımına bağlı birçok hastalıkla karşılaşabilirsiniz.

Besin ve Enerji Değerleri60 g içinRA* miktarı
Enerji, kcal28714,35%
Yağ, g1420,00%
-Doymuş Yağ, g1155,00%
Karbonhidrat, g3513,46%
-Şeker, g22,22%
Protein, g510,00%
Tuz, g2,856,00%
İndomia Sebze Çeşnili Hazır Noodle Besin Değeri Tablosu

İndomia Sebze Çeşnili Hazır Noodle, İçindekiler; Buğday Unu (Gluten), Palm Yağı, Patates Nişastası, Tuz, Emülgatör (Yağ Asitlerinin Mono & Digliseritleri, Gliserol, Sorbitol, Yağ Asitlerinin Potasyum Tuzları), Asitlik Düzenleyici (Disodyum Fosfat, Sodyum Tripolifosfat, Sodyum Karbonat, Potasyum Karbonat), Kıvam Arttırıcı (Guar Gam) & Renklendirici (Riboflavin)

Sebze Çeşnisi, İçindekiler; Tuz, Şeker, Aroma Arttırıcı (Monosodyum Glutamat), Pırasa, Sarımsak Tozu, Tavuk Aroma Vericisi, Maya (S. cerevisiae), Soğan Tozu, Beyaz Biber, Kereviz Tozu, Misket Limonu Tozu, Misket Limonu Aroması. Kırmızı Biber Tozu. Yağ Karışım İçeriği: Palm Yağı, Soğan, Bitki Karışımı (Limon Otu, Misket Limonu Yaprakları), Sarımsak, Kukui Fındığı, Misket Limonu Aroması. Alerjen: Gluten, Fındık, Kereviz içerir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir