Ambalajlı Gıda,  İçecek

Nescafe Sütlü Köpüklü 3’ü 1 Arada Kalori

Nescafe sütlü köpüklü 3’ü 1 arada belirtilen ifadeye göre %4.9 oranında çözünebilir kahve içeriyor. Yani 17.4 gramlık bir pakette yaklaşık 0.87 gram çözünebilir kahve bulunuyor diyebiliriz. Bir fincan türk kahvesi yaparken tepeleme bir tatlı kaşığı kahve kullanırız. Tepeleme bir tatlı kaşığı kahve de yaklaşık 7-8 gram kadardır….

Güzel bir yemeğin arkasından bir fincan bol köpüklü Türk kahvesine kimse hayır demez. Hem yemeğin hazmını kolaylaştırmak için hem de keyif yapmak için enfes bir içecek. Şimdilerde Türk kahvesinin dışında birçok farklı kahve türünü görmek de mümkün. Bir şeyin popülerliği ne kadar artarsa çeşitliliği de bir o kadar artıyor.

Türk kahvesine alternatif olarak market raflarında görebileceğimiz iki tür kahve var. Birisi filtre kahve diğeriyse çözünebilir kahve. Filtre kahveden korkmanıza gerek yok. Kendisi Türk kahvesi gibidir. Sadece Türk kahvesi gibi kaynatılmaz demlenir. Fakat çözünebilir kahvelerden korksanız iyi olur. Çünkü içerisinde kahvenin yanı sıra birçok katkı maddesi ile birlikte bol miktarda şeker de bulunuyor. Bu yazımızda da onlardan birisi olan “Nescafe Sütlü Köpüklü 3’ü 1 Arada”yı inceleyeceğiz.

Nescafe sütlü köpüklü 3'ü 1 arada
Nescafe Sütlü Köpüklü 3’ü 1 Arada

Nescafe 3’ü 1 arada sütlü köpüklü %57 oranında şeker içeriyor!

Ürünün içindekiler kısmına baktığımızda ilk sırada şekerin yer aldığını görüyoruz. Bu da üründe en çok şeker bulunuyor demek oluyor. Şekerin miktarıysa 10 gram olarak belirtilmiş. Bu da yaklaşık 5 küp şekere tekabül ediyor. Bir paketinde 17.4 gram toz bulunduğuna göre yaklaşık %57 oranında şeker var diyebiliriz.

Şekerden sonra en çok kahve beyazlatıcısı bulunuyor. “Sütlü köpüklü” olarak pazarlanan bu toz içecek sütten çok kahve beyazlatıcısı içeriyor. Beyazlatıcı, bir pakette %35 oranında bulunuyor. Üründeki yağsız süttozu oranı ise %6.6 olarak verilmiş. Yani ürün süt yerine çok düşük oranda yağsız süttozu içeriyor.

Süt mü? Kahve beyazlatıcısı mı?

Kahve beyazlatıcısının içindekilere bakacak olursak, ilk sırada glikoz şurubu olduğunu görüyoruz. Yani ürün içerdiği bol miktardaki şekerin yanında bir de glikoz şurubu içeriyor. Glikoz şurubundan sonra ise “tam hidrojenize bitkisel yağ (palm çekirdeği)” içerdiğini görüyoruz. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi tam hidrojenize yağlara “margarin” de diyebiliriz. Bunların yanı sıra ürün asitlik düzenleyici, topaklanmayı önleyici, emülgatör ve aroma verici olmak üzere birçok katkı maddesi de içeriyor.

Nescafe 3’ü 1 Arada Helal mi?

Emülgatör olarak hazır keklerde görmeye alışık olduğumuz “yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve diasetil tartarik asit esterleri” bulunuyor. Bitkisel olduğuna dair herhangi bir ibare olmadığı için hayvansal kaynaklı olabileceğini düşünebiliriz. Genelde de hayvansal kaynaklı kullanılır. O yüzden Müslümanların bu içeceği tüketirken temkinli olması gerekir.

Bir paketinde 0.87 gram çözünebilir kahve var!

Üründe çözünebilir kahveyi içindekilerin son kısımlarında görüyoruz. Belirtilen ifadeye göre %4.9 oranında çözünebilir kahve bulunuyor. Yani 17.4 gramlık bir pakette yaklaşık 0.87 gram çözünebilir kahve var. Bir fincan türk kahvesi yaparken tepeleme bir tatlı kaşığı kahve kullanırız. Tepeleme bir tatlı kaşığı kahve de yaklaşık 7-8 gram kadardır. Yani bir fincan türk kahvesinde 7-8 gram kahve kullanılırken bir su bardağı nescafe sütlü köpüklü 3’ü 1 arada da 0.87 gram çözünebilir kahve bulunuyor. Aralarındaki farkı görüyorsunuz. Kahve olarak satılan üründe çok düşük miktarlarda çözünebilir kahve bulunuyor. Tabi çözünebilir kahveler normal demlenmiş kahveden kurutma işlemiyle elde edilmiş kahvelerdir. 0.87 gram çözünebilir kahve demek 0.87 gram kahve demekle aynı şey değil tabiki de. Ancak ne olursa olsun bu miktar için yüksek diyemeyiz. Kahve miktarı normal olsa bile onlarca katkı maddesiyle birlikte o kadar kahveyi tüketmenin size pek bir faydası da olmayacaktır.

Nescafe Sütlü Köpüklü 3’ü 1 Arada Besin Değeri Tablosu

Enerji ve besin öğeleri1 porsiyon (200 ml) için
Enerji, kj/kcal324/77
Yağ, g2.2
-Doymuş yağ, g2.0
Karbonhidrat, g14
-Şekerler, g10
Lif, g0.4
Protein, g0.6
Nescafe Sütlü Köpüklü 3’ü 1 Arada Besin Değeri Tablosu

Nescafe 3’ü 1 Arada Sütlü Köpüklü İçindekiler

Kahve Beyazlatıcılı ve Sütle Çözünebilir Kahve Karışımı İçindekiler; Şeker, kahve beyazlatıcısı (%35) [glukoz şurubu, tam hidrojenize bitkisel yağ(palm çekirdeği), asitlik düzenleyiciler(dipotasyum fosfat, sodyum polifosfat, trisodyum sitrat, pentasodyum trifosfat), süt proteini, topaklanmayı önleyici (kalsiyum karbonat), emülgatörler (yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve diasetil tartarik asit esterleri), tuz, aroma vericiler], yağsız süttozu(%4.9), çözünebilir kahve (%4.9), aroma verici, kıvam artırıcı (selüloz gam), tuz. [Buğday içerebilir.]


Ürün İstek Formu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülker Çikolatalı Gofret Eti Canga Gıda Etiketi Nasıl Okunur? Poğaça Sağlıklı Mı?