Ambalajlı Gıda

Fiskobirlik Nuga Kakaolu Fındık Kreması

Katkısız ürettiği fındık ezmeleriyle ünlü olan Fiskobirlik markasının çıkardığı kakaolu fındık kreması olan “Nuga”yı inceleyeceğiz. Özellikle çocuklar için vazgeçilmez olan kahvaltılık sürme çikolatalar birçok farklı marka tarafından üretiliyor. Kakaolu fındık kremaları genellikle yüksek şeker ve fındıktan gelen yağla birlikte bol kalorili bir besin kaynağı olarak sofralarımızda yerini alıyor.

Yaklaşık %50 oranında şeker içeriyor!

İçindekiler kısmına baktığımızda ilk sırada şekerin olduğunu görüyoruz. Ürünün besin değerinde beyan edildiğine göre yaklaşık %50 oranında şeker var. Ancak bir porsiyonunda (yaklaşık 20 g) 10 gram şeker var. Bu yüzden bir porsiyonda yaklaşık olarak 5 küp şeker var. Günlük tüketim miktarına bakarsak ve ne ile tüketildiğini hesaba katarsak çok yüksek şeker alımına sebep olacak bir gıda. Çünkü, genellikle ekmek ile tüketilen bu besin ekmekten gelen karbonhidrat ve şeker ile yüksek şeker miktarlarına çıkmayı kolaylaştırıyor.

Fındık, Pamuk ve Ayçiçek Yağı İçeriyor

Üründe diğer firmaların aksine palm yağı bulunmuyor. İçeriğine baktığımızda fındık, pamuk ve Ayçiçek yağının kullanıldığını görüyoruz. Böylelikle ürün 100 gramında 6.4 gramlık doymuş yağ miktarına sahip oluyor. 100 gramındaki toplam yağ miktarı ise 30.5 g olarak karşımıza çıkıyor.

İçindekilere bakmaya devam ettiğimizde 3. sırada fındığı görüyoruz. Fındığın miktarına baktığımızda ürünün piyasadaki muadillerinden farklı olduğunu görüyoruz. Çünkü %16’lık fındık oranıyla diğer kakaolu fındık kremalarına oranla daha yüksek miktarda fındık içeriyor diyebiliriz. Aynı zamanda üründe %7 oranında kakao tozu olduğunu da belirtelim.

GDO’lu mu?

Ayrıca üründe ilave olarak peynir altı suyu tozu, süt tozu ve laktoz var. Aynı zamanda emülgatör olarak da soya lesitini bulunuyor. Ancak soya günümüzde GDO’lu olarak üretilen nadir besinlerden birisi. Bu yüzden soya lesitini kullanan firmaların bu soyayı nereden elde ettiklerini beyan etmesi tüketici açısından önem taşıyor. Fakat bu üründe olduğu gibi hiçbir üretici firma gıda etiketlerinde bunu beyan etmiyor. Bu yüzden “soya lesitini” gıda endüstrisinde şüpheli olarak nitelendiriliyor. Müslüman tüketicilerin bunu göz önünde bulundurması elzem. Bir ürün tüketmeden önce firma ile irtibata geçip teyit almak önemli. Fakat alınan teyite ne kadar güvenebiliriz orası meçhul!

Aynı zamanda soya lesitinin dışında peynir altı suyu tozu da helallik konusunda dikkat çekiyor. Çünkü peynir mayası hakkındaki yazımızda da belirttiğimiz gibi peynir üretiminde hayvansal peynir mayası kullanıldığı gibi hayvansal artıklarla beslenen mikrobiyal enzimler de kullanılabiliyor. Fakat peynirin muhteviyatı konusunda bir beyan olmadığı için dikkatli yaklaşmakta fayda var.

Enerji ve Besin Öğeleri100 g içinBir porsiyon 20 g için
Enerji (kcal)535107
Yağ (g)30.56.1
-Doymuş Yağ (g)6.41.3
-Trans Yağ (g)00
Karbonhidrat (g)58.111.6
-Şekerler (g)49.810
Diyet Lif (g)5.81.2
Protein (g)8.21.6
Tuz (g)0.20.04
Fiskobirlik Nuga Besin Değeri

Fiskobirlik Nuga Kakaolu Fındık Kreması İçindekiler; şeker, bitkisel yağlar (değişen miktarlarda Ayçiçek, fındık ve pamuk), fındık(%16), kakao tozu(%7), yağsız süt tozu (süt ürünü),peynir altı suyu tozu (süt ürünü), laktoz (süt ürünü), emülgatör(soya lesitini), aroma verici (vanilin).

Ürün İstek Formu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ülker Çikolatalı Gofret Eti Canga Gıda Etiketi Nasıl Okunur? Poğaça Sağlıklı Mı?