Ambalajlı Gıda

Filiz Kakaolu Tahin Helvası | Fruktoz Şurubu Var!

Tahin helvası yüzyıllardır tüketilen besleyici, tok tutan, lezzetli bir tatlı türü. Hem düğünlerde hem de cenazelerde yenen helva hayatımızın her tarafını kuşatan geniş yelpazeye sahip. Az malzemeyle kısıtlı imkanlarla da kolay bir şekilde çok lezzetli helva yapmak mümkün. Fakat günümüz şartlarında bunu yapmak için ne imkanımız ne de isteğimiz var. Bu yüzden market raflarında bizim için hazır bir şekilde bekleyen helvalar imdadımıza yetişiyor. Fakat hepsine güvenebilir miyiz?

TÜİK verilerine göre, 2010 yılında Türkiye’de 31522 ton tahin helvası üretilmiş. Büyük küçük tüm işletmeler tarafından üretilen helvaların aynı güvenilirliğe sahip olduğunu söylemek zor. Bu yüzden marketten hazır helva alacağımız zaman içindekiler kısmına dikkatlice bakıp, emin olamasak da bilerek almak büyük önem taşıyor. Bu amaçla biz de bu yazımızda “Filiz Kakaolu Tahin Helvasını” inceliyoruz.

Filiz Kakaolu Tahin Helvası İnceleme

Tahin helvasında ana bileşen adı üstünde tahindir. Bu üründe de ne mutlu içindekiler kısmında ilk olarak tahin (%57) geçiyor. Daha sonra şeker ve onu takiben fruktoz şurubu geçiyor. Fruktoz şurubu kullanılması bizi düşündürdü. Çünkü şeker kullanılan, geleneksel bir gıda olarak bildiğimiz ve tükettiğimiz tahin helvasında neden fruktoz şurubu kullanma ihtiyacı hissedilmiş?

Filiz Kakaolu Tahin Helvası Önyüz
Filiz Kakaolu Tahin Helvası Önyüz

Fruktoz Şurubu Ne İşe Yarar?

Fruktoz şurubunun nem çekme özelliği vardır. Nem çekme özelliği sayesinde gıda ürünlerindeki nemi azaltarak mikroplara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Özellikle yüksek fruktozlu şurublar çok iyi koruma özelliği bulundurduğu için turşu ve konservelerde de kullanılır. Vücudumuzda temel enerji kaynağı glikozdur. Bir besin tükettiğimizde o besinden kanımıza glikoz geçer. Kanda artan glikozu hücrelere taşımak ve onları indirgemek için karaciğerimizden insülin salgılanır. Eğer kanımızda fazla fruktoz varsa ve biz o an bir aktivite yapmıyorsak fruktoz karaciğerimizde yağ olarak depolanır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi insülin glikozu indirgemek için üretilir ve onun glikozu indirgemesiyle beyindeki hipotalamus bölgesi uyarılarak tokluk hissi oluşur. Eğer yüksok fruktozlu besinler tüketirsek kanımıza karışan fruktoz insülin tarafından indirgenemeyeceği için tokluk hissi oluşmaz ve karaciğer yağlanması riski artar. Bu nedenle yüksek fruktozlu veya fruktoz şuruplarından uzak durmak en güzelidir. Bu üründe kullanılan fruktoz şurubunun fruktoz oranı tüketiciye belirtilmediği için temkinli yaklaşmak gerekir.

Emülgatör Var!

Emülgatör, doğal halde su ve yağ gibi homojen olarak birbirine karışmayan maddelerin, homojen hale gelmesini sağlar. Ambalajlı gıdalarda sıklıkla karşılaştığımız soya lesitini, poligliserol polirisinoleat, yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Ayçiçek lesitini bunlara örnek olarak verilebilir. Emülgatör tüketimiyle ilgili yapılan araştırmalarda, emülgatörlerin bağırsak duvarını incelttiği, geçirgenliği artırdığı tespit edilmiş. Bu yüzden kullanımında temkinli olmayı ve mümkün mertebe tüketmemeyi tavsiye ediyorlar. Tabi yapılan araştırmalardan kesin sonuç çıkmış değil. Sadece ihtimal olduğu söyleniyor. Sağlık açısından yorumu bu şekilde. Bir de müslümanlar gibi dini hassasiyeti olanlar ve hayvansal gıda tüketmeyenler için dikkat edilecek husus var.

Emülgatör hayvansal, bitkisel veya sentetik kaynaklı olur. Emülgatör bitkisel kaynaklı olduğu zaman etiketinde belirtilir. Eğer üzerinde bitkisel olduğuna dair bir beyan yoksa (ki genellikle olmaz) bu gıda şüphelidir. Neyse ki bu üründe palm stearin’den üretilen bitkisel emülgatör var.

Alışveriş Yaparken Dikkat!

Marketten alışveriş yaparken, mümkün mertebe en az gıda katkı maddesi içereni almak bizim için en iyisi olacaktır. Bunu anlamanın tek yolu da içindekiler bölümünü okumayı alışkanlık haline getirmek. Usulüne uygun şekilde okuyarak, bilmediğiniz maddeleri araştırarak bu işi bir an önce öğrenmelisiniz. En az katkı maddesi olanı bulduktan sonra en önemli nokta da katkı maddesinin hangi kaynaktan üretildiği olacaktır. Bunun için mobil uygulamalar mevcut ya da internetten araştırarak da bulabilirsiniz. Hayvansal kaynaklı katkı maddelerinden kaçınmak Müslümanlar için çok önemli bir konu. Emin olamadığınız veya bizden araştırmamızı istediğin ürünleri aşağıda form ile bize iletebilirsiniz.

Besin ve Enerji Öğeleri100 gram için
Enerji, kcal573,5
Yağ, g37,37
-Doymuş Yağ, g9,26
Karbonhidrat, g45
-Şeker, g40,31
Protein, g6,65
Lif, g14,25
Tuz, g0,76
filiz kakaolu tahin helvası

Filiz Kakaolu Tahin Helvası, içindekiler; Tahin (%57), Şeker, Fruktoz Şurubu, Emülgatör (yağ asitlerinin mono ve digliseritleri bitkisel bitkisel üründen (Palm Stearin) elde edilmiştir.), Toz Kakao (%1), Çöven Ekstraktı, Asitlik Düzenleyici (sitrik asit(E330)),

Ürün İstek Formu

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir